آخرین مهلت ثبت نام: 01 اسفند 1398
آخرین مهلت ارسال مقاله: 12 خرداد 1399
تاریخ برگزاری: 27 خرداد 1399
برگزار کنندگان: دانشگاه مازندران، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان مازندران
حامیان: دانشگاه مازندران، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان مازندران، بسیج اساتید دانشگاه مازندران، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان مازندران، دانشگاه کوثر، پژوهشگاه تربیت بدنی، پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی
روزشمار همایش:
  • تاریخ برگزاری: -102 روز مانده
  • آغاز دریافت مقالات: -481 روز مانده
  • آخرین مهلت ارسال مقاله: -117 روز مانده

درباره کنفرانس

سبک زندگی قرآنی با تاکید بر مولفه های اجتماعی

     

سازمان بهداشت جهاني، سبك زندگي را الگوهاي مشخص و قابل‌تعریف رفتار می‌داند كه از تعامل بين ویژگی‌های شخص، برهمكنش روابط اجتماعي و موقعیت‌های محيطي و اجتماعي  اقتصادي، حاصل می‌شود. اولين بار نظریه سبك زندگي اسلامي را، به‌صورت علمي به‌عنوان موضوع رساله دكتري، بررسي كرد .چگونگي تعامل رفتارها و نگرش‌ها در زندگي روزانه، نشان‌دهنده سبك زندگي انسان است و مسير نسبتاً ثابتي را براي زندگي پيش روي انسان ترسيم می‌کند. براي يافتن بهترين نوع سبك زندگي، الگويي لازم است كه همه مؤلفه‌هاي شناختي و رفتاري انسان را به بهترين شكل در نظر بگيرد و از طرف ديگر با یافته‌های مسلم علمي مخالف نباشد و همچنين دنيا و آخرت را در كنار هم ببيند و از هیچ‌یک از ابعاد مادي و معنوي انسان غافل نشود. می‌توان ادعا كرد كه سبك زندگي قرآنی اين‌گونه است. در سبك زندگي قرآنی عمق اعتقادات، عواطف و نگرش فرد سنجيده نمی‌شود؛ بلكه رفتارهاي فرد، سنجيده می‌شود. در سبك زندگي از ساير دیدگاه‌ها، فقط به رفتار توجه می‌شود و فكر و نيت انجام رفتار بررسي نمی‌شود ؛ اما سبك زندگي قرآنی نمي‌تواند نسبت به نیت‌ها بی‌تفاوت باشد، درحالی‌که تأكيد آن روي رفتار است؛ به حداقل عواطف و شناخت‌ها نيز نظر دارد.

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که علت‌های عمده‌ی مرگ‌ومیر در جوامع امروزی، تا حد زیادی با سبک زندگی مرتبط است. داشتن یک سبک زندگی سالم، پیش‌بینی‌کننده‌ی مهمی برای بهداشت و سلامتی آینده، میزان مثمر ثمر بودن و امید به زندگی محسوب می‌شود.

در جهان امروز که از آن به‌عنوان عصر ارتباطات نیز یاد می‌شود، افکار، تمایلات و برخوردها تنها با احاطه یک فرهنگ در یک جامعه ولو هرچند ریشه‌دار و با سابقه باشد، شکل نمی‌گیرد بلکه همه فرهنگ‌ها بر یکدیگر تاثیر و تاثر دارند. ایران اگرچه کشوری اسلامی است، ولی امروزه فرهنگ مدرنیته نیز در آن نفوذ کرده است و همانند سایر کشورها، با مسائل اجتماعی مواجه گردیده که ریشه و اساس بسیاری از آن مسائل را دین اسلام منع کرده است.

در این میان، قشر جوان بخصوص افراد تحصیل‌کرده و دانشجویان در هرجامعه ای که قشر پیشرو استقبال از تغییرات فرهنگی هستند و مستعد گسست فرهنگی و عدم بازآفرینی شیوه های سنتی زندگی را خود نشان می دهند با توجه به این گفتار باز خوانی سبک زندگی قرآنی با تاکید بر مولفه های اجتماعی بویژه در جامعه امروز از اهمیت فراوان برخوردار است و همایش سبک زندگی قرآنی با تاکید بر مولفه های اجتماعی به دلیل همین اهمیت  بر گزار خواهد شد.

کارگاه های آموزشی

گالری تصاویر