اخبار > ۱۳ آبان نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی است  چاپ        ارسال به دوست

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران:

۱۳ آبان نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی است

 

 

 

 

 

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران:

۱۳ آبان نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی است


       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران؛ هم‌زمان با ۱۳ آبان سال‌روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان پیرو خط امام و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، دکتر مرتضی علویان عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه مازندران در گفت‌وگو با روابط عمومی با بیان اینکه علاقه‌مندان به موضوع انقلاب اسلامی همواره وقایع بسیاری را در فرآیند شکل‌گیری، زمینه‌سازی و پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن در ۴۲ سال گذشته مشاهده می‌کنند، گفت: در این میان سیزدهم آبان‌ماه که در این روز سه واقعه مهم رخ داده را می‌توان به‌عنوان نقطه عطف تاریخ این انقلاب به‌شمار آورد.

       دکتر مرتضی علویان بیان کرد: اولین اتفاقی که در ۱۳ آبان به‌وقوع پیوست، دستگیری و تبعید حضرت امام خمینی(ع) به ترکیه و سرآغاز هجران امام(ره) از وطن بود و واقعه دیگر اعتراض دانش‌آموزان تهرانی علیه دخالت‌های آمریکا در ایران و شهادت تعدادی از آنان توسط نیروهای رژیم پهلوی در سال ۱۳۵۷ بود.

       دبیر دفتر هم‌اندیشی اساتید دانشگاه مازندران افزود: واقعه سوم اعتراض دانشجویان مسلمان پیرو خط امام به جنایت‌های ایالات متحده آمریکا و تسخیر سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ است که در واقع به‌عنوان مرکز جاسوسی تغییر کاربری یافته بود.

        دکتر علویان اظهار داشت: در واقعه اول که تبعید امام(ره) و در ادامه هجرت ایشان به نجف را در پی داشت، رهبری امام(ره) عملاً وارد مرحله جدیدی شد که از یک سو فرصتی برای امام(ره) در دروس عالیه در حوزه نجف به وجود آمد که در دروس خویش، حکومت اسلامی را تبیین و انقلاب اسلامی را به‌عنوان مدل مطلوب برای آینده ایران ترسیم کند.

       دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مازندران با بیان اینکه بسیاری از متخصصان و صاحب‌نظران معتقدند که امروزه انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان مدل مطلوب و الگویی برای حرکت‌های انقلابی شناخته می‌شود، تصریح کرد: انقلاب اسلامی از آغاز حرکت خود تاثیر شگرفی در میان گروه‌های مختلف فکری و سیاسی بر جای گذاشت و با پیروزی انقلاب اسلامی، مدل گفتمان اسلام سیاسی بر محوریت اسلام شفاهی در ساختار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

       عضو هیات علمی دانشگاه مازندران اذعان داشت: اعتراض و راهپیمایی و شهادت دانش‌آموزان میان انبوه مردم، دانش‌آموزان ایرانی را به تحولات سیاسی پیوند زده و به تبع تعطیلی مدارس و الحاق آنان به بدنه عموم مردم و نقش‌آفرینی دانش‌آموزان در سرنوشت‌سازترین واقعه تاریخ معاصر ایران را به عینه شاهد بودیم و در گام و تحول سوم دیدیم که قشر نخبگان علمی و فرهنگی جامعه که دانشجویان آن را تشکیل می‌دادند نسبت به سرنوشت انقلاب حساس شده بودند.

       دکتر علویان ادامه داد: در میان امواج حساسیت‌ها، دخالت‌های موذیانه ایالات متحده آمریکا در روند رو به جلوی انقلاب بیشتر جلوه‌گر می‌شد که این مساله بر حساسیت دانشجویان پیرو خط امام افزود که در نهایت منجر به مقابله با این سیاسیون و تسخیر سفارت‌خانه آن کشور شد.

       وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده در بسیاری از کشورهایی که در مقابل استعمار و خودکامگی جوامع سلطه‌گر از جمله آمریکا به پیروزی دست یافتند به چندی نرسیده دخالت‌ها، کارشکنی‌ها و توطئه‌های ایالات متحده آن را زمین‌گیر کرده است و این تنها جمهوری اسلامی ایران بود که به‌ دخالت‌های موذیانه غرب پایان داد که این اتفاق، نقطه عطف کنترل استکبار آمریکا و به تعبیر حضرت امام(ره) انقلاب دوم نام گرفته است.

       این استاد دانشگاه در خاتمه یادآور شد: از این رو همواره باید به ۱۳ آبان به‌عنوان نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی توجه داشت و پاسداشت این روز به منزله پاسداشت تلاش‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی، دانش‌آموزان و دانشجویان و شهدای آنان در راه اعتلای انقلاب اسلامی بوده و از این رو روز ملی مبارزه با استکبار نیز نام گرفته است.

 

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی

 


١٠:١٨ - چهارشنبه ١٢ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٣٠٣٩١    /    تعداد نمایش : ٣٤٣